Wybierasz się na wakacje nad ciepłe morza? Marzą ci się tropikalne wody, przepiękne rafy koralowe i zbliżenie się do podwodnego świata? Chcesz nauczyć się nurkowania i zastanawiasz się jak zacząć?

Nie mogłeś lepiej trafić! Z całego serca zachęcam, żebyś spróbował. Nurkowanie to fantastyczna forma rekreacji, którą możesz dzielić się z rodziną i przyjaciółmi. Może okazać się, że podobnie jak w moim przypadku (a nie jestem tu wyjątkiem) hobby stanie się pasją, a pasja sposobem na życie.

Dlaczego warto nauczyć się nurkowania?

Wyobraź sobie, że nasza planeta w ponad 70% pokryta jest wodą. Żyjąc wyłącznie na lądzie ograniczasz się do zaledwie 30% niezwykle pięknego świata. Tymczasem pod wodą czeka zupełnie inny, niezwykły świat pełen życia.

nauczyć się nurkowania

Ryby nie boją się nurków, traktują nas po prostu jak naturalne elementy środowiska. Dzięki temu możemy przyjrzeć się im z bliska i bez pospiechu obserwowac toczące się na rafach życie. A jest na co patrzeć! Pod wodą żyje jakieś 60 tysięcy gatunków, a jakby tego było mało – codziennie odkrywane są nowe.

Nurkowie lubią podróżować. Odkrywają zupełnie zupełnie inne, nowe światy zarówno pod, jak i nad wodą. Spotykasz się z innymi kulturami i poznajesz nowych ludzi. Niektóre z tych znajomości przetrwaja bardzo długo.

Niewiele doświadczeń może równać się z obserwowaniem wielkich, morskich zwierząt. Pełne gracji manty, smukłe rekiny, żółwie, foki, barakudy i wiele innych gatunków możesz zobaczyć z bliska. Nigdy nie zapomnisz tych widoków.

nauczyć się nurkowania

Jeśli się wahasz, możesz rozpocząć od intro nurkowego. To nie jest kurs, ale jednorazowe  doświadczenie pod okiem instruktora, który pokaże ci kilka podstawowych umiejętności, a potem zabierze na krótką wycieczkę po płytkiej wodzie.

 

Czy to bezpieczne?

nauczyć się nurkowania

Oczywiście! Na kursie nauczysz się procedur i zasad, których przestrzeganie sprawia, że nurkowanie rekreacyjne jest bardzo bezpieczną aktywnością. Nurkują zarówno dzieci, osoby starsze, jak i niepełnosprawni.
Nurkowanie to zajęcie partnerskie. Nie nurkujemy sami, ale zawsze z partnerem. Wzajemnie dbamy o swoje bezpieczeństwo od samego początku – pomagamy sobie ubrać się w sprzęt, sprawdzić go, a potem pływamy ramię w ramię. Razem rozpoczynamy i kończymy nurkowanie.

nauczyć się nurkowania

 

Kurs podstawowy składa się z trzech części: zajęć teoretycznych kończących się egzaminem, nurkowań ćwiczebnych (nazywanych też basenowymi), na płytkiej wodzie, na której uczymy się podstawowych nurkowych umiejętności takich jak oczyszczanie maski z wody, dzielenie się powietrzem, odnajdywanie automatu i kontrola pływalności oraz nurkowań na wodach otwartych do głębokości 20 metrów, na których wcielamy w życie opanowane wcześniej umiejętności i teorię dotyczącą chociażby planowania nurkowania. Po ukończeniu kursu otrzymujesz logbook, w którym możesz zapisywać swoje nurkowania i certyfikat przypominający wyglądem kartę kredytową.

Jak zacząć?

Zapisz się na kurs nurkowania. Podstawowowy stopień czyli OWD umożliwi ci nauczenie się najwazniejszych umiejętności i zdobycie wiedzy, która pozwoli ci później wykonywać nurkowania do 18 – 20 metrów.

nauczyć się nurkowania

I na koniec – jesli chcesz nurkować, to zapraszam do mojego klubu nurkowego Calypso. Organizujemy zarówno wyjazdy i szkolenia w Polsce, jak i za granicą.

Podoba Ci ten artykuł? Podziel się nim z innymi !